Historia przedszkola

    Minęło 55 lat  kiedy to nasz  dostojny jubilat przyjmował pod  swój dach  pierwszych przedszkolaków.  55 lat to czas, który skłania nas do refleksji i podsumowań, zadumy nad przebytą drogą. Już  trzecie pokolenie mikołowian wychowuje się w Przedszkolu nr 1, przedszkolu o niepowtarzalnym  klimacie, z tradycjami, na stałe wrośniętym w krajobraz ulicy Żwirki i Wigury w Mikołowie. . Zmieniali się włodarze miasta , zmieniała się  kadra w  przedszkolu,  zmieniono nawet ustrój w Polsce, ale nie zmienił się rodzaj działalności naszej placówki. Od 55 lat wychowujemy najmłodszych obywateli  miasta. Dzisiaj chcemy ocalić od zapomnienia cząstkę  historii naszego Przedszkola.

     Pierwszym dyrektorem była  Gertruda Poloczek. To ona w latach 1960 do 1973  kierowała placówką tworząc od podstaw zaplecze,  jego tradycje i dorobek pedagogiczny.  Aniela Szweda /1973-1977/, Alicja Chmiel /1977-1987/, Hanna Trusz /1987-1988/, Jolanta Solar /1988-1989/, Mariola Friese /1989-1992/  to lista dyrektorów, którzy w kolejnych latach na trwale zaznaczyli się na kartach  historii naszego przedszkola, tworząc i rozwijając zapoczątkowane przez Panią Poloczek tradycje.

    Z ciekawością oglądamy dziś stare kroniki i zdjęcia, które pokazują, że Przedszkole nr 1 nigdy nie było jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia przedszkolaków ich rodziców i całego personelu, którzy oddali przedszkolu  swoje serce, entuzjazm  i umiejętności.

    Już w latach 60-tych  nasze przedszkolaki wyjeżdżały na całodniowe wycieczki w góry, były organizowane bale przebierańców, uroczystości z okazji Dnia Babci, Dnia Mamy. Rodzice i personel czynnie angażowali się w prace na rzecz upiększania placówki , dbanie o jej estetyczny wygląd.

    W 1992 roku  stanowisko dyrektora obejmuje Renata Latacz. Na kartach historii przedszkola zapisuje się nowy rozdział.  Nasz Jubilat przyjmuje bajkową nazwę „Jasia i Małgosi”. Uroczyste nadanie imienia odbyło się na specjalnie  przygotowanej z tej okazji uroczystości przez Burmistrza miasta  Mariana Sworzeń.

    Następuje czas dużych zmian. Przedszkole systematycznie poszerza ofertę edukacyjną wprowadzając innowacyjne metody pracy. Kadra pedagogiczna przedszkola dokształca się, wzbogaca swoją wiedzę. Zapewniamy  naszym wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów  rozwojowych.

    Pobyt w przedszkolu to bogactwo zabaw  i konkursów plastycznych , muzycznych,  sportowych, teatralnych, wiedzy o otaczającym  świecie.  Organizujemy ciekawe wycieczki, wyjazdy do kina i teatru,  uroczystości z okazji świąt rodzinnych i świętowania ważnych dni w roku.

    Przedszkole nawiązuje szeroką współpracę ze środowiskiem, która owocuje wzajemną wymianą doświadczeń, możliwością prezentowania przedszkola w szerszym środowisku. Nasi wychowankowie biorą udział w różnego rodzaju akcjach, konkursach na szczeblu krajowym, wojewódzkim,  powiatowym i miasta zdobywając nagrody i wyróżnienia.

    W 2002 roku przedszkole uroczyście obchodzi 10-lecie nadania imienia. Z tej okazji organizujemy pierwszy festyn rodzinny, który  już na stałe wpisuje się w życie przedszkola i staje się naszą  tradycją.

    Snując dalsze  refleksje nasz  Jubilat może pochwalić się bogatą współpracą z rodzicami, która sprzyja ujednoliceniu procesu  wychowania i edukacji dzieci.  Za ogromne zaangażowanie, aktywność, pomoc i wspieranie naszych działań dzisiaj Wam  serdecznie dziękujemy.

    W latach 2010-2011 nasze przedszkole przeszło prawdziwą metamorfozę. Dzięki staraniom  ówczesnych władz Mikołowa została przeprowadzona rozbudowa i termomodernizacja naszej placówki sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Parterowy budynek przedszkola został przystosowany do przyjęcia dzieci niepełnosprawnych. Dobudowano salę gimnastyczną, nową salę dydaktyczną oraz drugą łazienkę. Duży, piękny  ogród przedszkolny wzbogacił się o nowy zestaw urządzeń rekreacyjnych,  zacieniony starymi drzewami zaprasza do odpoczynku i zabawy.

    Dalsze pozyskiwanie funduszy unijnych  przyczyniło się  w latach 2011-2013 do realizacji projektu  „Nowy wymiar przedszkola – wsparcie edukacyjne i specjalistyczne szansa dla 12 mikołowskich przedszkoli”. W tych latach  przedszkolaki uczestniczyły w darmowych zajęciach  na basenie,  z języka angielskiego, rytmiki, zajęciach teatralnych  i plastycznych. Dzieci potrzebujące wsparcia korzystały z zajęć logopedycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Rodzice korzystali z bezpłatnych warsztatów psychologicznych oraz indywidualnych  porad psychologa. Baza przedszkola została doposażona w szereg pomocy dydaktycznych.

    Dzisiaj nasze przedszkole  odnowione, barwne, wesołe i przytulne jak dom  rodzinny zaprasza do środka kolorowym wejściem oraz jakże prawdziwym mottem

„Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu, o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat.”

Robert Fulghum